laupäev, 2. detsember 2017

Henney's Vintage 2015

NIMI: Henney's Vintage 2015 Still Cider

TOOTJA: Henney's Cider Company Ltd.

ALKOHOL: 6,5%

PUDELI MÕÕT: 50cl

VALMISTUSMEETOD: ???

VÄRV: tumekollane, selge

AROOM: kergelt äädikane, magus, mullane. Keskmise intensiivsusega aroom.

MULL: still

MAITSE: ilus mahlane maitse; tanniini tuleb esile ning väga tunnustan selle eest, et toodet pole karboniseeritud. Seetõttu ei tõuse alkohol esile. Ja ka seda tunnustan, et alkohol on jäetud tagasihoidlikuks. Jääksuhkur sama madal kui Henney's Dry'l ehk 12g/l. See on suurepärane, kui kõrge alkoholiga siidril ei jää magusus viimaseks maitseks suus. Ma siiski ei ütle, et see on ülimalt täidlase maitsebuketiga siider, kuid kogu aeg ei jaksa kõige täiuslikumaid siidreid nautida. See siider on täiuslik just oma kerguse, kuid samas piisava maitsebuketi poolest, kus pole mitte midagi segavat ega häirivat.

SOBIB: grillitud köögivilja ja grillitud liha kõrvale. Sobib juustuvaagnaga aga see pole peenutsemise siider.

kolmapäev, 29. november 2017

Henney's Apple-Sweet Cider

NIMI: Henney's Apple-Sweet Cider
PGI (Protected Geographical Indication) tähistusega

TOOTJA: Henney's Cider Company Ltd.

ALKOHOL: 5,7%

PUDELI MÕÕT: 50 cl

VALMISTUSMEETOD:

VÄRV: keskmine kollane, selge.

AROOM: äädikane, magus.

MULL: kerge, väike.

MAITSE: magus-mõru; tanniini tuleb parajalt esile ja happesus on ka paigas. Väga meeldivalt magus, kuna on magustatud naturaalse õunakontsentraadiga.
Apple-Sweet 27 g/ l (about 5 g fructose) - tootja täpsustus.SOBIB: hapukate dessertide juurde; iseseivaks joogiks nendele, kelle organism teravalt haput ja kuiva ei kannata.

teisipäev, 28. november 2017

Henney's England's Pride

NIMI: Henney's England's Pride
Medium Cider
PGI (Protected Geographical Indication) märgistusega

TOOTJA: Henney's Cider Company Ltd.

ALKOHOL: 6%

PUDELI MÕÕT: 50cl

VALMISTUSMEETOD:
http://www.henneys.co.uk/images/government/pgi-status-herefordshire-cider.pdf

VÄRV: keskmine kollane, selge

AROOM: aroomi tunneb väga vähe. Kogu aroom on "lukus"; tugevalt loksutades tõuseb üles etanooli ja kerget hapukust.

MULL: kergelt karboniseeritud??

MAITSE: õrnem ja tagasihoidlikum maitse kui Henney's Dry. Suhkrut on 18g/l. Kuidagi ei tunne seda suhkru vahet kuiva siidriga, kus oli vaid 12g/l. Tanniine tunneb samuti olulislet vähem kui kuivas siidris. Väga õrna maitsekehaga.

SOBIB: õrna maitse poolest võib isegi sobida mõne lihahautise kõrvale - kala kõrvale pigem mitte, kuigi selline hea krõbekala, mida süüakse koos nahaga, võiks sellest siidrist tuge saada.

Henney's Dry Cider

NIMI: Henney's Dry Cider
PGI (Protected Geographical Indication) märgistusega

TOOTJA: Henney's Cider Company Ltd.

ALKOHOL: 6%

PUDELI MÕÕT: 50cl

VALMISTUSMEETOD:
http://www.henneys.co.uk/images/government/pgi-status-herefordshire-cider.pdf

Henney’s Dry Cider is a typical Herefordshire dry cider. It’s so typical of the style it has been awarded PGI status by the European Union. But is this a typical cider or something more?

PGI or Protected Geographic Indicator is a system, designed to keep food traditions alive. It insures food and drinks are made in traditional ways by craftsman local to the area where they stay. Basically it stops the big boys bastardising a traditional product in the name of profit.

Henney’s Dry cider has been awarded PGI status as a Herefordshire cider. So you know it’s been done right. Made in the right place, Herefordshire and it’s made from these varieties  of apples; Ashton Bitter, Michelin, Dabinett, Yarlington Mill and Tremletts Bitter. All are freshly juiced with no added rubbish.

VÄRV: keskine kollane, selge.

AROOM: õuna aroomi on väga vähe tunda; kergelt tuleb üles etanool ehk alkohol ja see on arusaadav, sest siidri kohta on sel tootel juba päris palju volüümi.

MULL: kerge, pehme, lõpus raugeb. Karboniseeritud?

MAITSE: kerge, kuid ka kergelt tanniinine. Tunda on mainitud siidriõunasorte, mis annavad siidrile tugevama keha ja tummisema maitse. Sildil on märge "DRY" ehk kuiv, kuid jääksuhkur on 12g/l - kuiv võiks olla max. kuni 4g/l. Ja maitses on see muidugi tunda. Samuti on tavalisest kõrgem alkohol saavutatud ilmselgelt suhkru lisamisega, millest osa on jäänud siidrisse. Kuid õnneks ei tungi lisatud suhkur esile ning tanniinid ja ka happed pääsevad samuti tasavägiselt maitsesagaratesse. Ühte võib küll öelda, et tegemist on väga tüüpilise hea siidriga, kuid mitte meeldejääva siidriga. Olen siiski nõus, et tootele on Euroopa Liidu poolt antud kaitstud geograafilise päritolu märk, sest kasutatud siidriõunasordid ja maitse on selles siidris väga lähedased Herefordshire's toodetud väiketootjate käsitöösiidrile. Lisaks on Henney's oma maitselt, alkoholiprotsendilt ja valmistusmeetodilt tüüpiline hea briti siider.

SOBIB: iseseivaks joogiks. Siiski mitte tervitusjoogiks, sest magusus võib häirida järgnevate roogade maitset.

laupäev, 25. november 2017

Himmelstund Halloncider

NIMI: Himmelstund Halloncider (vaarikasiider)
Alkoholfri

TOOTJA: Himmenstund (Rootsi)

ALKOHOL: 0%

PUDELI MÕÕT: 75cl

VALMISTUSMEETOD: .. kergelt karboniseeritud ...

VÄRV: välja valades tekib vedeliku äärtesse ebamaine roosa toon, mis viitab lisatud värvainele. Loomulik vaarikas oleks kergelt roostetooni punane. Vedelik on täiesti kirgas, ilma sademeta.

AROOM: ninna jääb väga palju kunstlikku ja plastiku-hõngulist; magus aroom.

MULL: kerge, meeldiv.

MAITSE: väga magus ning vaarikast ei saa aru ja samuti ei saa õunast aru. Ei jää meeldiv maitse suhu, pigem arusaamatu ning viitab lisaainetele.


SOBIB: värvi poolest sobib jõululauale, kuid mitte asjatundliku valikuna.

neljapäev, 23. november 2017

Himmelstund Äppelcider 0%

NIMI: Himmelstund Äppelcider 0%
100% Real Swedish Cider

TOOTJA: Himmelstund

ALKOHOL: 0%

PUDELI MÕÕT: 75cl

VALMISTUSMEETOD: ???

VÄRV: helekollane, selge

AROOM: õrna õunane, värske, isegi hõrk.

MULL: paras, väike ja pehme

MAITSE: poolmagusa kategoorias, kuigi pudelil sellekohast märgistust pole. Ilusa söögiõuna maitsega; õrn ja delikaatne jook. Lõpus isegi veidi midagi tummist aga päris tanniin see pole.


SOBIB: hmm, autojuhtidele, lastele - päris siidri maitset ta ikka pole; käärituse olemust ei aroomis ega maitses pole ju üldse. Aga ilus pudel on:))))

laupäev, 18. november 2017

Jaanihanso HQ Brut Honey & Quince

NIMI: Jaanihanso HQ  Brut Honey & Quince
Pudelis kääritatud vahuvein eesti õuntestmeeja ebaküdooniaga Brut Vintage 2016

TOOTJA: Jaanihanso Siidrivabrik

ALKOHOL: 9% (NB! Toode ei saa kanda ametlikult nime siider, sest siider on reguleeritud max alkoholiga 8,5%)

PUDELI MÕÕT: 75cl

VALMISTUSMEETOD: Methode Traditionelle

VÄRV: hele, tumekollane, selge.

AROOM: mesine, magus.

MULL: veidi suur aga suus pehme.

MAITSE: hapusus taandub kergelt mõruks ning ebaküdooniast päris selgelt aru ei saa, sest samahästi võib selle happesuse taga olla mingi õunasort. Siiski, ebaküdoonia happesus on teistsugune võrreldes õunhappega - laseb mõrunootidel rohkem esile tulla. Samuti kerge ürtide, selliste raviürtide nooti on tunda. 9% alkoholi ühelt poolt tõstab maitseid esile aga tühja kõhu peale on veidi terav. Samuti spetsiaalselt aroomi süvenedes tõuseb etanool liiga esile. Kiidan aga tagasihpidlikku mett, et toode on Brut, kuid mesi taustal siiski olemas.
SOBIB: tervitusjoogiks; toidu kõrvale. Kalatoidud, pastatoidud.